Fira
Fira messzirl gy nz ki, mint a stt sziklra dlt, kitrt szrnnyal napoz fehr sirly. Aki a kiktbe rkezve a hajzs utn prbra akarja tenni fizikai kondcijt, gyalog vghat neki a meredek tufafal oldalban kanyarog svnyen a hegygerincen nyugv Firba, a sziget kzpontjba. Az j tapasztalatra vgyk szamrhton is felrhetnek.A szamrcsikk sajtos szint visznek ebbe az amgy is klns vilgba. A tulajdonosok szpen felkestik a szamaraik mlhanyergt, sokszn szttest tertenek r, ez a Kilimia, a lszerszmukra pedig sznes gyngyket, virgokat, pomponokat fznek.
Mindez sajtosan kellemes jelleget klcsnz a helynek. Egyfajta, az egsz szigetre kiterjed folklrjelensg, hagyomny, melyet a helyiek bszkn polnak s hven tovbb fejlesztenek. A knyelmes turistk pedig, megfosztva magukat az j lmny varzstl, a felvonn jutnak fel. Igaz, gy idt sprolnak meg s tbb marad Szantorini kzpontja, Fira bejrsra.
A XIX. szzadban a sziget igazgatst Pirgosz Kallisztibl Firba helyeztk t. Jelenleg a vros folytonosan fejldik. Nyron vidm, gondtalan turistktl pezsegnek az utck, akik gyalogosan vagy a helyi kis turistajrgnnyal jrjk be a vrost, mely Fira fterrl indul. S ha tlzsfolt, akkor sem haragszik senki - a jkedv emberek knnyen megfrnek egymssal.
A festi tjon, a szmos hangulatos tavernn s teraszon kvl Fira sok-sok zlettel vrja a turistkat, ahol a temrdek turistacsalogat kis semmisgtl a legknyesebb ignyt is kielgt luxusrukig minden megtallhat: a az egyszer gyapottrikktl s lelmiszerektl a gazdag vlasztk ezst- s drga aranykszerekig, brdszmig s a mg ezeknl is drgbb szrmkig.
A vsrls igazn kellemes kszlst jelent Firban, hisz kzben a legfeljebb kt szint magassgig nyl, fldbe gykerezett hzikk kzt fel-le vezet, lpcskkel teletzdelt utckrl, lpten-nyomon jabb szemszgbl nylik kilts a tengerre s a krnykre.
Fira, a maga jellegzetes, gei stlusban plt lapos vagy dombor tetej, fehrre meszelt hzacskival, kk kupolival festi vroska. A megnevezs nem vletlen, hisz azok a sziget vulkanikus eredet fldjbl s kvbl nyert, a helyiek ltal Szkafta nven ismert ptanyagbl emelt fehr pletek valban kicsik. Mintha megannyi babahz lenne, amiket elragadan gyerekes sszevisszasgban, legmblytett ptkockkbl halmoztak volna egymsra, de a sok, kori amforkhoz hasonl ednybe ltetett bujn virgz nvny s a feltn tisztasg gondos s komoly gazdkrl rulkodik.
Fira keskeny, ide-oda grbl utccskirl, ahol a kvezet, ha nem sajtos kavicsmozaik, szintn fehrre meszelt, s a lpcszetesen plt, tengerre nz hzacski teraszrl minden lpsnl jabb, llegzetellltan szp ltvny trul a turista el.
Ezek tulajdonkppen nem is teraszok, hanem erklyek vagy tjrk. Ha valaki betr az utca szintjre nyl zletbe vagy hzba, s abban tmegy egy msik helyisgbe, lefel, ahonnan a lpcsk esetleg mg mlyebbre vezetnek, azt vlhetn, hogy alagsorba, pincbe rt, de ha kinyitja a tz nap sugarai ell kkre festett fatblkkal vdett ablakot, meglepdve ltja, hogy a krnyez fehr falakon vaktn visszatkrzdik az el trul mlykk viz tenger ragyogsa.
Fira nem a magassg, hanem a mlysg irnyba plt.
A kk kupolk s rkdok valamint az ugyancsak kkre festett ajtk s ablakkeretek, melyeken szinte nincs egyetlen egyenes vonal sem csak boltves dsztsek, hihetetlenl szp ltvnyt nyjtanak. Mintha valamennyi plet a vulkni hamu alatt megrzdtt egykori stlust utnozn. Erre utal a helysg kvezete is, a sajtos kavicsmozaik.
Templomok: Firn egyarnt tallunk ortodox s katolikus templomokat. Az Ipapanti katedrlist Marc Belona pttette, 1827-ben, ezrt Panagia de Belonia nven is ismert. Az eredeti pletet az 1956-os fldrengs lerombolta s a jelenlegi templom, a Metamorphosis vagy tvltozs, 1960-ban kszlt el.
Ltezik egy katolikus templom is, a dominiknus rendi nvrek zrdjnak a temploma.
A Rgi Hotelok: rdekes Fira kt rgi szllodja is. A Gyzis pldul autentikus velencei plet. Ma a sziget katolikus egyhznak a tulajdona. Restaurlsa utn kulturlis esemnyeknek ad helyet. Az pletben riznek egy fontos antik gyjtemnyt is, mely a XIX. szzadbl val rtkes btorokbl, metszetekbl s csecsebecskbl ll.
Firai Rgszeti Mzeum: Fira kis Rgszeti Mzeummal is vrja vendgeit, mely a Messza Vouno-i satsok, az kori Thra vrosa s az Akrotiri mellett feltrt fellegvr, Szellada, valamint a sziget krnykrl szrmaz rgszeti helyek leleteit rzi.
A Firai Rgszeti Mzeumban a kkldikus kultrtl, a hellenisztikus koron t, a rmai korig minden idszakbl tallhatunk kincseket: kkldikus kori idolokat, minszi, mkni, geometrikus s archaikus stl kermit, fekete s piros brzols vzkat, amfrkat, korskat, mrvny kuroszokat, faragvnyokat, sremlkeket, pnzrmket, feliratokat s sok ms rdekessget.
A Firai Rgszeti Mzeum sznvonalas gyjtemnye meggyzen bizonytja, hogy a vulkni kitrs kvetkeztben elpusztult minszi kultrt rvidesen j, nem kevsb fejlett civilizcik kvettk.
|