Szantorini
Szantorini vagy Thra, Thira, Fira, (grgl Θήρα, IPA: ˈθira) – egy kr alak vulkanikus szigetcsoport az gei-tengeren. Grgorszg rsze, az gei-tenger dli rszn krlbell 200 km-re Athntl dlkeletre. A Kkldok szigetcsoport legdlebbi tagja.
Santorini alapveten egy irdatlan erej vulkanikus robbans maradvnya, amely megsemmistette a korabeli teleplseket az eredetileg egyetlen szigeten s amely a jelenlegi geolgiai kaldera kialakulshoz vezetett. Ltvnyos szpsge, s az lnk jszakai let a szigetet Eurpa egyik legvonzbb turisztikai clpontjv tettk.
Az risi, 12-szer 7 km mret, nagyjbl tglalap alak kzponti lagnt hrom oldalrl 300 m magas, meredek sziklaszirtek veszik krl. A sziget a szirtektl lanksan ereszkedik az gei tengerbe. A kitrsekbl visszamaradt vulkanikus kzet olivin-t s figyelemremltan kevs amfibolt tartalmaz.
A Dl-gei Vulkanikus v vulkanikusan legaktvabb kzppontja, br mai maradvnya egy legnagyobbrszt vzzel bortott kaldera. A vulkni v kb. 500 km hossz s 30-40 km szles. A terlet vulkanikus aktivitsa kb. 3-4 milli ve kezddtt, Thr azonban csak kb. 2 milli ve, az Akrotirit krlvev krtkbl ered daciticus lva kiemelkedsvel. A Szantorini nevet, mely Szent Irnre utal, a Latin Csszrsg idejn, a 13. szzadban kapta. Elz nevei Kallistē (Καλλιστή, "a legszebb"), Strongylē (Στρογγύλη, "a kr alak"), vagy Thera.
A szigeten bolygnk egyik legnagyobb vulknkitrse: a Minszi kitrs (melyet nha Thrai kitrsnek is neveznek) 3600 vvel ezeltt, a Minszi civilizci cscspontjn kvetkezett be. A kitrs egy tbbszz mter vastag vulkni hamu-ledkkel krlvett risi kaldert hagyott htra s a kivltott cunami-val kzvetett mdon hozzjrulhatott a 110 km-re dlre fekv Krta szigetn a Minszi civilizci sszeomlshoz. Egy msik npszer elmlet szerint a Thrai kitrs a forrsa Atlantisz legendjnak.
Fldrajz
Terlete 73 km². A sziget egy 3500 vvel ezeltti – i. e. 1628, esetleg egy vvel ksbb – hatalmas vulkanikus robbans nyomait rzi magn, amely berobbantotta a sziget kzept, egy a szigeten kaldera (~st) nven emlegetett bels tengert hozva ltre. A tengeri bejrattal szemben egy sokkal kisebb sziget, Thirasia helyezkedik el. Thira kikti az Athinios s az Old Port befel nznek, mint ahogy a fvros, Fira is a bels sziklafal tetejn kapaszkodik. A kaldera 400 m mly, ezrt mindenfle haj szmra alkalmas kikthely.
Trtnete
Egyes elkpzelsek szerint a szigeten trtnt robbanst messze fldn megreztk, s akr okozja lehetett a 110 km-re dlre lv Minoszi civilizci (Krta) sszeomlsnak. Egy msik elmlet szerint a szigethez kthet az Atlantisz legenda. A Szantorini (= Szent Irn nevet) a velenceiek adtk a szigetnek a 13. szzadban. 1579-ben oszmn uralom al kerl. A grg szabadsgharcot kveten, 1830-ban kerl az jonnan alakult Grgorszghoz.
Szantorini ma
A sziget ma Eurpa egyik legismertebb s legfrekventltabb turisztikai clpontja. Neveztk a vilg 7 csodja kz.
Nyron, jniustl augusztus vgig tbb, mint egymilli turista ltogat a szigetre, tbbsgk hatalmas cenjr hajval. Ezen hajk tbbsge a fvros, Fira alatt ll meg, onnan vagy szamrhton, felvonval vagy gyalogosan, majd 600 lpcsfok megmszsval jutnak.
A fvros Fira bvelkedik jobbnl jobb ttermekben, szllodkban, a legolcsbbtl a luxus kategriig, mindenki tallhat a pnztrcjnak megfelelt. Ha belnk egy tterembe, biztosak lehetnk benne, hogy az tel, amit felszolglnak kitn minsg. rdemes, st, szinte ktelez kiprblni egy kalderaparti ttermet, garantltan felejthetetlen lmny a naplemente kzben elklttt vacsora.
Fontosabb vrosai: Fira (Thira) Oia, Kamari, Perissa.
A szigeten terem a fehr padlizsn, a fva bab, az aprszem paradicsom s a katsouni nev uborka, illetve vilghrek a borai.
A sziget jellegzetessge az Assyrtiko nev bor. A szlt a szigeten folyamatosan fj szl miatt a fldn, kosr alakba fonva nvesztik. A bor jellegzetes zt a vulkanikus kzet adja. Fontosabb borszatai: Santo Wines, Vinsanto, Volcan Wines, Boutari Wines, Canava S.A., Halaris Winery. Tbbsgkben ltogatst is tehetnk.
A szigeten lv Profitis Ilias (Ills prfta) hegyre egy szerpentines t vezet fel, amin gyalog vagy lhton lehet kzlekedni.
A szigeten a kzelmltban tadtk Vlichada kiktjt is, amely kisebb hajknak, vitorlsoknak nyjt kiktsi lehetsget. Ennek a kiktnek mlysge viszont mindssze 4 mter. A kzeljvben terveznek egy msik kiktt is a reptr kzelbe, mivel a jelenlegi 2 nagy kikt tl forgalmas a nyri hnapokban.
A szigetnek a nagyszmban rkez turistk miatt komoly krnyezeti problmi vannak. Problmt jelent nyron az ivvz-ellts, ezt kikszblend Oia mellett ptettek egy teljesen digitlis mkds vztisztt telepet s egy msikat is terveznek a sziget tbbi vrosnak elltsra, gy nem mregdrgn, tankerkkel kell a szigetre szllttatni az ivvizet. (A munklatokat az Eurpai Uni tmogatja) A hulladkokat getbe fogjk szlltani: 2008 oktberben hatalmas szelektv hulladkgyjtsi kampny kezddtt a szigeten.
Hatalmas veszlyt rejt magban az, hogy a 2007 prilisban, a kalderban elsllyedt Sea Diamond nev cenjr jelenleg is hullmsrjban fekszik. Kiemelsre nemzetkzi alrsgyjtst is szerveztek, mindeddig haszontalanul.
|